- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Tender Coconut Shredder Machine
Tender Coconut Shredder Machine
Offering you a complete choice of products which include coco peat machine.
Coco Peat Machine
Product Price: Rs 3,50,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Production Capacity(Ton/Hr) | 1 Ton/hr |
| Raw Material Processed | Coco Peat |
| Automation Grade | Automatic |
| Block Weight | 5 kg |
| Phase | Three Phase |
| Block Size | 300 x 300 x 100 mm |
| Voltage | 415 v |
| Model Name/Number | SVI TCS |
| Material | Coconut |
| Frequency | 50 hz |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand. | SVI |
| Capacity | 1000 kg/hr |
| Production Capacity | 100 kg/hr |
Additional Information:
- Item Code: 567891
- Production Capacity: 10
- Delivery Time: 7 days
- Packaging Details: Wooden Box
Yes! I am InterestedRequest A Callback