- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Frp Shredder
Frp Shredder
Prominent & Leading Manufacturer from Vasai, we offer frp shredder machine.
FRP Shredder Machine
Product Price: Rs 1,00,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Shredding Material | Plastic |
| Machine Type | Automatic |
| Shredding Machine Type | Double Shaft |
| Shaft Configuration | Double Shaft |
| Capacity | upto 100 kg/hr |
| Phase | Three Phase |
| Power Consumption | 30 hp |
| Shredding Capacity | 500 kg/hr |
| Weight | as per machine requirement |
| Color | as per machine requirement |
| Speed | 80 rpm |
| Material | Fibber |
| Cutting Width | 800 mm |
| Voltage | 440 v |
Additional Information:
- Item Code: 234567
- Production Capacity: 10
- Delivery Time: 7 days
- Packaging Details: Wooden Box
Yes! I am InterestedRequest A Callback