- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Hammer Mill
Hammer Mill
Our range of products include single shaft shredder machine.
Single Shaft Shredder Machine
Product Price: Rs 98,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Shredding Capacity | 500 kg/hr |
| Shredding Machine Type | Single Shaft |
| Phase | Three Phase |
| Automation Grade | Manual |
| Shredding Material | Waste |
| Drive Type | Electric |
| Power | 10 hp |
| Material | Mild Steel |
| Shaft Diameter | 450mm |
| Ring Diameter | 450mm |
| Weight | 500 kg |
| Brand | Shree vishwakarma |
| Country of Origin | Made in India |
We are offering solution based on customer's requirment.
Additional Information:
- Item Code: SVISSS
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 7
- Packaging Details: Wodden box
Yes! I am InterestedRequest A Callback