- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Plastic Crushing Machine
Plastic Crushing Machine
Leading Manufacturer of shredding machines ., paper shredding machine, rdf shredder machine and plastic waste shredding machine from Vasai.
Shredding Machines .
Product Price: Rs 16,50,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Shredding Material | Waste |
| Shredding Machine Type | Double Shaft |
| Automation Grade | Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Drive Type | Electric |
| Power | 10 hp |
| Model Name/Number | SVIDSS80HP |
| Grade | 1 |
| Brand | Shree Vishwakarma Industries |
| Capacity | upto 100 kg/hr |
| Weight | 500 kg |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | All types of waste such as Municipal waste Hazardous Waste, Metal, Plastic, Paper Pulp, Lumps, etc |
Additional Information:
- Item Code: 3489
- Production Capacity: 10
- Delivery Time: 3-4weeks
- Packaging Details: Wooden Box
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Paper Shredding Machine
Product Price: Rs 3,50,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Shredding Machine Type | Cross Cut |
| Phase | Three Phase |
| Automation Grade | Automatic |
| Drive Type | Electric |
| Shredding Material | Garden Waste |
| Power | 10 hp |
| Shredding Capacity | 17 Sheets |
| Capacity | 500 kg |
| Weight | 500 kg |
| Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Item Code: SVIDSS5
- Production Capacity: 10
- Delivery Time: 15
- Packaging Details: Wrapping
Yes! I am InterestedRequest A Callback
RDF Shredder Machine
Product Price: Rs 77,00,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 01 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Shredding Material | Waste |
| Shredding Machine Type | Double Shaft |
| Shredding Capacity | 500 kg/hr |
| Phase | Three Phase |
| Drive Type | Electric |
| Power | 15 hp |
| Automation Grade | Automatic |
| Motor Start Or Off | Standard Motor |
| Speed | Max 200RPM |
| Brand | SSI |
| Bag Volume In Litres | 100 |
| Capacity | 500 kg |
| Weight | 500 kg |
| Material | Mild Steel |
| Brand. | Shree Vishawakarma Industries |
Additional Information:
- Item Code: 00856
- Production Capacity: 10
- Delivery Time: 07 day
- Packaging Details: Wodden Box
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Plastic Waste Shredding Machine
Product Price: Rs 9,80,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Shredding Machine Type | Double Shaft |
| Shredding Capacity | 500 kg/hr |
| Phase | Three Phase |
| Automation Grade | Automatic |
| Shredding Material | Plastic |
| Drive Type | Electric |
| Power | 10 hp |
| Material | LDPE |
| Capacity | 100kgph |
| Power Consumption | 3units/hr |
| Design | Dual Shaft |
| Weight | 500 kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Model Name/Number | SVIDSS05HP |
- Unique scissors type structure, conductive to improve working efficiency
- The insulation design of hopper can reduce the noise of crushing.
Additional Information:
- Item Code: SVIDSS
- Production Capacity: 10
- Delivery Time: 15
- Packaging Details: Wrapping
Yes! I am InterestedRequest A Callback