- Home
- ยป
- Our Products
- »
- PET Bottle Crusher Machine
PET Bottle Crusher Machine
Manufacturer of a wide range of products which include industrial pet bottle crusher machine and pet bottle crusher machine.
Industrial Pet Bottle Crusher Machine
Product Price: Rs 3,50,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Output capacity | 100 kg/hr |
| Crusher type | Single shaft |
| Capacity | 100 kgs/hr |
| Rotor blades | 3 blade |
| Screen size | 8 mm |
| Material grade | MS |
| Brand | SVI SSS |
| Automation Grade | Automatic |
| Model Name/Number | Single Shaft Crusher |
| Machine power | 20 hp |
| Feeding type | Conveyor feed |
| Phase | 3 phase |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Item Code: 4789
- Production Capacity: 10
- Delivery Time: 7 days
- Packaging Details: Wooden Box
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Pet Bottle Crusher Machine
Product Price: Rs 3,50,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Output capacity | 100 kg/hr |
| Crusher type | Single shaft |
| Capacity | 120 kgs/hr |
| Rotor blades | 11 blade |
| Screen size | 20 mm |
| Material grade | MS |
| Automation Grade | Automatic |
| Machine power | 20 hp |
| Feeding type | Conveyor feed |
| Phase | 3 phase |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Item Code: 3678
- Production Capacity: 10
- Delivery Time: 7 days
- Packaging Details: Wooden Box
Yes! I am InterestedRequest A Callback