- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Shredding Machine
Shredding Machine
Leading Manufacturer of coconut leaves shredding machine and vegetable waste shredder from Vasai.
Coconut Leaves Shredding Machine
Product Price: Rs 1,95,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 01 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Number Of Shafts | Single |
| Shredding Material | Waste |
| Shredding Capacity | 1000 kg/hr |
| Shredding Machine Type | Single Shaft |
| Brand | SVI |
| Construction Material | Mild Steel |
| Cutting Width | 100 mm |
| Motor Power | 5 hp |
| Automation Grade | Automatic |
| Motor Start Or Off | 20hp 4pole B3 Standard Motor |
| Capacity | 50 kg/hr |
| Speed | 30 rpm |
| Power Type | Three Phase |
| Voltage | 415 V |
Additional Information:
- Item Code: 00855
- Production Capacity: 10
- Delivery Time: 7 days
- Packaging Details: Wooden Box
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Vegetable Waste Shredder
Product Price: Rs 95,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Shredding Machine Type | Single Shaft |
| Automation Grade | Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Drive Type | Electric |
| Shredding Material | Garden Waste |
| Power | 15 hp |
| Material | Mild Steel |
| Motor Capacity | 5 |
| Model Name/Number | SSS |
| Cutting Diameter | 450 |
| Size/Dimension | 1000 |
| Design | IN |
| Brand | SVI |
| Capacity | 125 kg/hr |
| Frequency | 50 |
| Grade | MS |
| Speed | 1440 |
| Weight | 500 |
| Voltage | 415 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Item Code: 1
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: As per requirement
- Packaging Details: As per requirement
Yes! I am InterestedRequest A Callback