- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Raffia Bag Shredder
Raffia Bag Shredder
Providing you the best range of raffia bag shredder with effective & timely delivery.
Raffia Bag Shredder
Product Price: Rs 6,50,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Shredding Material | Plastic |
| Machine Type | Automatic |
| Shredding Machine Type | Double Shaft |
| Shaft Configuration | Single Shaft |
| Phase | Dual Phase |
| Power Consumption | 30 hp |
| Capacity | 100 kg |
| Brand | SVI-DSS |
| Automation Grade | Automatic |
| Shredding Capacity | 200 kg/hr |
| Speed | 150 rpm |
| Cutting Width | 300 mm |
| Voltage | 415 v |
#JumboBagShredder
#DualShaftShredder
#ShreeVishwakarmaIndustries
#IndustrialShredder
#PlasticBagShredder
#PPBagRecycling
#RaffiaBagRecycling
#BulkBagShredder
#FIBCShredder
#BigBagShredder
#HighTorqueShredder
#LowSpeedShredder
#PlasticRecyclingMachine
#WasteManagementSolutions
#PPShredder
#JumboBagRecycling
#RecyclingShredder
#TwoShaftShredder
#HeavyDutyShredder
#ShredderForPPBags
#ShredderForJumboBags
#MaterialSizeReduction
#EnergyEfficientShredder
#WasteReduction
#SustainableRecycling
#IndustrialWasteShredder
#WasteProcessing
#CustomizableShredder
#RecyclingSolutions
#ShredderBlades
#ShredderMachineManufacturer
#BulkWasteShredder
#DurableShredder
#ShredderForPlasticBags
#PPRaffiaBagDisposal
#EcoFriendlyWasteManagement
#WasteReductionEquipment
#HighPerformanceShredder
#ShredderForIndustrialApplications
#FIBCBagRecycling
#ShredderBuiltToLast
#PPWovenBagShredder
#FlexibleIntermediateBulkContainerShredder
#ShredderForBulkMaterial
#WasteManagementEquipment
#PlasticWasteShredder
#HeavyDutyPlasticShredder
Additional Information:
- Item Code: 65789
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 7
- Packaging Details: As per client request
Yes! I am InterestedRequest A Callback