- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Shredder Blade
Shredder Blade
Offering you a complete choice of products which include shredder machine blade, dual shaft crocodile shredder blade, mild steel shredder blade and industrial shredders blade.
Shredder Machine Blade
Product Price: Rs 350 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Shredder Machine Type | Double Shaft |
| Brand | Shree Vishwakarma Industries |
| Material | En-24 |
| Usage/Application | Industrial |
| Shredding Machine Type | Dual shaft shredder machine |
| Shredding Material | metal |
| Number Of Teeth | r |
| Steel Grade | D2 |
| Hardness | 45-62 HRC |
| Finishing | surface finish |
| Diameter | 100 mm |
| Thickness | 18mm |
| Surface Finish | Polished |
| Application Type | Shredder |
Additional Information:
- Item Code: 9876
- Production Capacity: 10
- Delivery Time: 15 days
- Packaging Details: Wooden Box
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Dual Shaft Crocodile Shredder Blade
Product Price: Rs 1,00,000 / UnitGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Unit
Product Brochure
Product Details:
| Shredder Machine Type | Double Shaft |
| Brand | SVI |
| Number Of Teeth | 8 |
| Steel Grade | M42 |
| Hardness | 60 HRC |
| Diameter | 300 mm |
| Thickness | 20 mm |
| Surface Finish | Polished |
| Application Type | Shredder |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 5 - 8 mm |
| Number Of Shafts | Dual Shafts |
| Blade Type | Crocodile Shape |
| Is It Rust Proof | Rust Proof |
| Tolerance | 0.002 mm |
price Range:-Rs. 10000 - 50000/Unit
Additional Information:
- Item Code: 2658
- Production Capacity: 10
- Delivery Time: 7 days
- Packaging Details: Wooden Box
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Mild Steel Shredder Blade
Product Price: Rs 10,000 / UnitGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Unit
Product Brochure
Product Details:
| Shredder Machine Type | Double Shaft |
| Brand | Shree Vishwakarma Industries |
| Number Of Teeth | 8 |
| Steel Grade | M42 |
| Hardness | 60 HRC |
| Diameter | 300 mm |
| Thickness | 25 mm |
| Surface Finish | Polished |
| Application Type | Shredder |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 5 - 8 mm |
| Is It Rust Proof | Rust Proof |
| Tolerance | 0.002 mm |
| Width | 5 - 6 cm |
price Range:-Rs. 10000 - 50000/Unit
Additional Information:
- Item Code: 456
- Production Capacity: 10
- Delivery Time: 7 days
- Packaging Details: Wooden Box
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Industrial Shredders Blade
Product Price: Rs 3,200 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Shredder Machine Type | Double Shaft |
| Brand | Shree Vishwakarma Industries |
| Shredding Capacity | 500-1000 kg/hr |
| Usage/Application | Industrial |
| Shredding Machine Type | Dual Shaft |
| Steel Grade | D2 |
| Hardness | 45-62 HRC |
| Automation Grade | Automatic |
| Diameter | 100 mm |
| Thickness | 25 mm |
| Surface Finish | Polished |
| Application Type | Shredder |
Additional Information:
- Item Code: 765
- Production Capacity: 5000
- Delivery Time: 1-2weeks
- Packaging Details: Wooden Box
Yes! I am InterestedRequest A Callback