- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Waste Shredder
Waste Shredder
Our range of products include municipal solid waste shredder.
Municipal Solid Waste Shredder
Product Price: Rs 77,00,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Type of Solid Waste | Municipal Solid Waste (MSW) |
| Shredding Machine Type | Double Shaft |
| Automation Grade | Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Shredding Material | Plastic |
| Drive Type | Electric |
| Power | Electric |
| Model Name/Number | DSS |
| Usage/Application | Plastic Waste |
| Grade | MS |
| Size | 40mm |
| Motor Start Or Off | ON |
| Brand | SVI |
| Speed | 1440 |
| Capacity | upto 100 kg/hr |
| Motor Power | 15 |
| Bag Volume In Litres | 100 |
| Cutting Width | 10 |
| Weight | 1500 |
| Material | MS |
| Voltage | 415 |
| Insertion Width In Mm | 100 |
| Warranty | 1 |
| Size Of Blades | 250 |
| Motor Capacity In Watts | 15 |
| Number Of Shafts | 2 |
| Waste Pieces Size | <60 |
| Working Width | 1000 |
| Feed Opening | 300 |
| Driven Type | Gear |
| Paper Size | 1000 |
| Dimension Of The Shredder | 400x600 |
| Worm Reduction Gear Box | yes |
| Equipment dimensions | 1500x1500x1200 |
| Ambient Temperature | 45 |
| Cutter Diameter | 250 |
| Bale Dimensions | 15 |
| Overall Dimensions | 1500x1800x1200 |
| Country of Origin | Made in India |
| Shredding Capacity | 500 kg/hr |
Additional Information:
- Item Code: 01
- Production Capacity: 15
- Delivery Time: 07
- Packaging Details: Wooden
Yes! I am InterestedRequest A Callback